AFF, poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek. Stereotyp, silnie zakorzeniony w Europie, polega na postrzeganiu branży filmowej za oceanem na zasadzie fałszywej opozycji: niezależnej, wyrafinowanej artystycznie Europy i Ameryki tworzącej komercyjne towary. Festiwal chce ten stereotyp przełamywać.
Filmy najnowsze, tak jak podczas poprzedniej edycji, podzielone zostaną na cztery różniące się między sobą sekcje. Highlights zawierać będzie największe, najgłośniejsze projekcje znanych reżyserów, docenione podczas światowych przeglądów filmowych z najwyższej półki. W Spectrum zaprezentowane zostaną filmy również znakomite, ale jeszcze nie tak popularne, będące najczęściej efektem pracy młodszych reżyserów, wykorzystujących w swoich obrazach świeże, oryginalne zjawiska. Z kolei American Docs przybliży widzom amerykański film dokumentalny, dotyczący w przeważającej mierze oblicza współczesnego świata, rozgrywających się na nim tragedii oraz ludzki sukcesów. Ostatnia sekcja – On The Edge – zaprezentuje najbardziej zaskakujące, niekiedy kontrowersyjne kino eksperymentalne i autorskie.
Oprócz produkcji najnowszych, AFF zaprezentuje również klasykę: retrospektywy reżyserskie, aktorskie, kino gatunków, tematy. Retrospektywy będą tworzyć kontekst do prezentacji filmów współczesnych i wskazywać na wielość powiązań, które łączą dzień dzisiejszy i minione lata kinematografii amerykańskiej. Staną się dobrym pretekstem do ukazania tematów przewijających się w filmie amerykańskim od jego początków, takich jak: kontrkultura, American Dream, Afroamerykanie, wojny i pacyfizm, muzyka, metropolie.
patrycja11
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz