sobota, 19 listopada 2011

"Konin jak Colorado" - wystawa fotografii Ryszarda Kapuścińskiego

Konin,  21.10.2011 - 27.11.2011

W 1959 roku Ryszard Kapuściński sfotografował radziecką "zorką" Konin, jego mieszkańców i budowane wtedy obiekty przemysłowe. Zdjęcia odnalezione rok temu w archiwum pisarza można obecnie oglądać w konińskim Centrum Kultury i Sztuki.

Opiekunka archiwum fotograficznego pisarza, Izabela Wojciechowska (1954-2010), wybrała z tego zbioru 41 fotografii, które złożyły się na wystawę "Konin jak Colorado". Stanowią one unikatowe obrazy miasta z końca lat 50. ubiegłego stulecia. Ryszard Kapuściński przyjechał do Konina, by zrobić reportaż z kopalni węgla brunatnego (tekst "Inna nazwa ziemi" ukazał się w "Polityce" 26 września 1959) i przy okazji fotografował.

Bohaterami zdjęć są najczęściej przypadkowi ludzie, dzieci, ulice nowo budowanego miasta, fragmenty kamienic na konińskiej Starówce, most żelazny, rzeka Warta i ulica Wojska Polskiego. Wybór obejmuje także odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego "Konin": Niesłusz, Gosławice i Pątnów. Wszystko to ustaliła Izabela Bobrowska z Konińskiego Domu Kultury, której cztery miesiące zajęło rozpoznanie miejsc, które ponad pół wieku temu odwiedził Kapuściński, a także zidentyfikowanie osób uwiecznionych na fotografiach.

Według kuratorki wystawy, Karoliny Wojciechowskiej, fotografie pokazują "początki twórczości Kapuścińskiego, z której wyłonił się talent". Jak dodała, to jedyny tak spójny cykl reportaży z Polski, jest na nich pierwszy i drugi plan, jest geometria zdjęcia, jest gra światłem i obrazem.

Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie, pole II odkrywki "Gosławice", wrzesień 1959.

Ryszard Kapuściński, ulica Wojska Polskiego, prowadząca w stronę drewnianego Mostu Toruńskiego i konińskiej Starówki

iza13

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz