piątek, 11 listopada 2011

Hiob - Komedia metafizyczna

"Hiob" jest najnowszą sztukę Piotra Wojewódzkiego w reżyserii Marcina Kwaśnego. Komedię będzie można obejrzeć na deskach Teatru na Bielanach 12 listopada o 19:00 i 13 listopada o 19:00 spektakl z AUDIODESKRYPCJĄ 

„Hiob” – komedia z mocno zaznaczonymi wątkami biblijnymi, traktowanymi jednak z przymrużeniem oka. Życie głównego bohatera Izaaka jest odbiciem losu Hioba żyjącego we współczesnym świecie. Jest to spektakl o ludzkich słabościach i namiętnościach , które rządzą człowiekiem, swoisty test na człowieczeństwo głównego bohatera. Hiob dotknięty boską ręką w sposób szatański, z definicji powinien być postacią tragiczną. A jednak nią nie jest… 

Już 13 listopada w Teatrze na Bielanach osoby niewidome i słabowidzące będą mogły obejrzeć komedię metafizyczną „Hiob”. Spektakl zostanie opatrzony audiodeskrypcją, czyli dodatkowym opisem, czytanym przez lektora w przerwach między dialogami. Sprzętu niezbędnego do realizacji przedstawienia dla osób z dysfunkcją wzroku bezpłatnie użyczyła firma LIDEX – Centrum Tłumaczeń i Obsługi Konferencji.
Każdy z widzów będzie mógł otrzymać bezprzewodową słuchawkę. Audiodeskrypcja teatralna polega bowiem na tym, że widz jednym uchem słucha tego, co dzieje się na scenie, a na drugim ma słuchawkę, przez którą lektor czyta specjalnie przygotowany tekst. Dzięki tak dyskretnemu działaniu, na widowni mogą siedzieć obok siebie widzowie widzący, i ci słuchający. Gdy osoby widzące widzą sytuacje, gesty, zdarzenia, osoba niewidząca nie ma takiej możliwości, dlatego w tekście powinno być opisane tylko to, co niewidoczne, czyli kształty, kolory, faktura materiałów, z których uszyte są kostiumy, mimika i gestykulacja. Niewidomy słucha dźwięków, dialogów, słuchem odbiera również ruch sceniczny, a audiodeskrypcja ma mu jedynie pomagać. 

Pierwsza audiodeskrypcja została zastosowana w 1981 r. w waszyngtońskim teatrze Arena Stage. W Polsce od 2006 r.  w Białymstoku działa grupa ludzi, która stara się wprowadzać ją w życie. Pierwszym spektaklem audiodeskrybowanym był spektakl „Jest królik na księżycu” w Białostockim Teatrze Lalek. Teatr Praski zorganizował pierwszy spektakl z audiodeskrypcją w Warszawie w 2008 r. Był to „Niedźwiedź” Antoniego Czechowa w reżyserii Marcina Kwaśnego. Od tego czasu, wspólnie z firmą LIDEX – Centrum Tłumaczeń i Obsługi Konferencji zrealizował jeszcze trzy takie spektakle. Dyrektor naczelny i artystyczny „Teatru Praskiego” Marcin Kwaśny: Jesteśmy niewiernymi Tomaszami naszych czasów – jak czegoś nie zobaczymy, nie uwierzymy. A osoby, które są pozbawione daru widzenia muszą wierzyć na słowo, albo jeszcze inaczej – muszą uwierzyć słowu. To słowo bowiem staje się dla nich przekaźnikiem obrazu, słowo stwarza ich cały świat. 
Wysiłki twórców doceniają też sami zainteresowani. Jeden z widzów, po spektaklu „Niedźwiedź” w portalu „strefa mroku” napisał, że po raz pierwszy w pełni mógł cieszyć się przedstawieniem i że audiodeskrypcja w teatrze znakomicie się sprawdza.

Marta3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz