czwartek, 10 listopada 2011

Boska Komedia w Krakowie

Boska Komedia 2011
Boska Komedia 2011
4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia to podróż po wszystkich kręgach współczesnego teatru z Polski i ze świata. Część międzynarodowa została zaprezentowana na zakończenie ubiegłego sezonu teatralnego. Festiwal będzie trwał od 8 do 15 grudnia w Krakowie.
W maju Kraków gościł japońską grupę performerską cheltfisch, która pokazała Dźwiękowe życie żółwia olbrzymiego w reżyserii Toshiko Okady. Natomiast w czerwcu międzynarodowo zrobiło się za sprawą Mapa Teatro z Kolumbii, który przywiózł ze sobą Święto niewiniątek duetu reżyserskiego Heidi i Rolfa Abderhaldenów.
Po tak intensywnym rozbudzeniu apetytów, grudniowy przegląd będzie prawdziwą eksplozją smaków, kolorów i zapachów teatralnej mieszanki. Na najlepsze polskie spektakle ubiegłego sezonu, które wzbudzą piekielne konkursowe emocje (Inferno), raj przedstawień najmłodszego pokolenia reżyserów (Paradiso), oraz czyściec prapremier (Purgatorio) – zapraszają: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Teatr Łaźnia Nowa. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Bartosz Szydłowski.
Bartosz Szydłowski o tegorocznej Boskiej Komedii mówi: - W kolejnej już edycji festiwalu proponujemy widzom nie tylko przegląd najciekawszych spektakli sezonu, ale nową formułę, która zaskoczy i podniesie emocje tym samy dostarczając intensywniejszych inspiracji i intelektualnego  impulsu. Właśnie dlatego tegoroczną Boską Komedię zaczynamy od czyśćca: w tej wyjątkowej części festiwalu, złożonej wyłącznie z prapremier, mierzą się różne spojrzenia, pokolenia i głosy. Pięć prapremierowych spektakli, zgromadzonych w cyklu Pomniki Polskie, to produkcje i koprodukcje festiwalowe: absolutna nowość na naszym festiwalu. Wszystkie przedstawienia napisane i wyreżyserowane zostały na potrzeby Boskiej Komedii, wszystkie też wejdą do repertuarów krakowskich teatrów. Widzom zwracam także uwagę na charakterystyczne tandemy młodych dramaturgów i reżyserów – podczas Boskiej Komedii zobaczymy prace najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia.
Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego dodaje: Festiwal, choć czeka nas dopiero czwarta jego edycja, zyskał już spore grono wiernych fanów i na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Co roku, bilety na niektóre spektakle rozchodzą się w dniu uruchomienia sprzedaży, sale teatralne zawsze są pełne, gościmy szefów festiwali i dziennikarzy z całej Europy, a rodzimi krytycy chwalą program – to chyba najlepsze potwierdzenie rangi Boskiej Komedii. Warto pamiętać, że Festiwal został wpisany do oficjalnego kalendarza wydarzeń kulturalnych organizowanych w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Nagrody w tegorocznym konkursie to:
Boski Komediant: Krakowska Nagroda Teatralna - nagroda Prezydenta Miasta Krakowa dla najlepszego spektaklu festiwalu (50 tysięcy złotych)
nagrody w kategoriach: najlepszy reżyser, scenograf, aktor, aktorka oraz kompozytor, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10 tysięcy złotych każda)


Sylwia5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz