poniedziałek, 28 listopada 2011

,,REKONSTRUKCJA"


Tadashi Kawamata jest wybitnym przedstawicielem oryginalnych trendów sztuki współczesnej. Tworzy projekty z pogranicza sztuki i architektury. Projekt dla CSW Zamek Ujazdowski Rekonstrukcja polega na adaptacji dziewiętnastowiecznych piwnic usytuowanych przed główną fasadą Zamku Ujazdowskiego. Proces adaptacji rozpoczął się od zabezpieczenia architektury piwnic - pokrycia izolacją ścian, konstrukcji szklanego zadaszenia nad sklepieniami oraz drewnianych schodów i podłogi we wnętrzu. Całość zewnętrznego sklepienia, znajdująca się na poziomie gruntu, jest widoczna dla publiczności. 

Interwencja japońskiego artysty w tej przestrzeni zapoczątkowuje proces dalszej renowacji i adaptacji. Odkrywając zasłonięte podziemia Zamku Ujazdowskiego, które stanowiły niegdyś odstojnik („jelita zamku”), fragment kanalizacji XIX-wiecznego Szpitala Ujazdowskiego, Kawamata koncentruje się na wywoływaniu efektu artystycznego - piwnice mają stać się w przyszłości przestrzenią dla wszelkiego rodzaju aktywności twórczej.

Myślę, że ten projekt stwarza okazję, aby marginesy Zamku Ujazdowskiego, stały się centrum zdarzeń. Projekt Kawamaty to również lokalizacja sztuki w przestrzeni publicznej, jednak
w odmiennym kontekście - podkreślającym trwałość materialną.


Martyna 14

PRZESTRZEŃ MALARSTWA

Zachęcam do obejrzenia wystawy, pt: ,,Przestrzeń malarstwa", która jest czynna do 11 grudnia  Jest to wystawa prac grupy artystów, głównie wykładowców warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dla których tradycyjne malarstwo sztalugowe, mimo ofensywy nowych mediów i wielokrotnego ogłaszania "końca malarstwa", wciąż jest intrygujące i fascynujące.
Artyści ci udowadniają, że malarstwo jest wciąż aktualną sztuką wizualną i jest w zasadzie nie do zastąpienia. Wybrane prace prezentują szerokie spektrum współczesnego malarstwa. Oprócz wystawianych prac równie ważnym elementem jest katalog, który w sferze tekstowej zawierać będzie wyłącznie autorski zapis przestrzeni malarskiej odnoszący się bezpośrednio do prezentowanych prac. Ma to na celu stworzyć nie tylko ciekawą prezentację malarstwa wybranych artystów, ale też swoistą dokumentację autorską 
pracy, a przy tym ułatwić kontakt pomiędzy artystą a widzem, odbiorcą dzieła artystycznego.
Uważam, że warto się wybrać na tą wystawę, ze względu na ciekawe tematy,które są podczas niej poruszane.



Martyna 14

niedziela, 27 listopada 2011

Otwarcie wystawy fotografii "Kresy na Zaciszu - ludzie"

Kiedy:19 listopada (sobota) - 2 stycznia 2012 g. 18:00 - 18:00
Gdzie:Dom Kultury "Zacisze", ul. Blokowa 1 


Opis:


Prezentacja fotografii Krzysztofa Hejke
Krzysztof Hejke od dawna dokumentuje świat Kresów - świat, który przez lata próbowano wymazać z naszej świadomości. Czyni to w sposób niezwykły. Porusza tematy z pozoru znane - Lwów, Huculszczyzna, Polesie, Wileńszczyzna, Łatgalia. - ale miejsca te pokazuje fotografując ich barwy i światło odmienne dla pór roku, chwil dnia i nocy. Dostrzegając urodę krajobrazów, zabytków architektury, dzieł sztuki, przywołuje też obrazy zniszczenia dokonanego przez ludzi i czas. Wyszukuje miejsca i osoby, do których nikt wcześniej nie dotarł, odkrywając historie, z których niemal każda jest pasjonującą opowieścią. Zamiłowanie to sprawiło, że stał się autorem wielu albumów i wystaw o kresowej tematyce.



Żródło:www.kulturalna.warszawa.pl


Ania9

Wystawa Michała Grocholskiego "Osiedle"

Kiedy: 26.11.2011 - 18.12.2011 18:00
Gdzie: Galeria Aneks - Opole


Opis:


Wystawa fotografii Michała Grocholskiego znanego opolskiej publiczności fotoreportera, wielokrotnie nagradzanego w branżowych konkursach fotograficznych i fotoreporterskich. 
Michał Grocholski w galerii Aneks prezentuje cykl fotografii pn. Osiedle. Dominująca architektura założeń osiedlowych stanowi odrębny mikroświat dla życia jej społeczności w kontekście całego miasta. Fotograf wchodzi w tą zamkniętą przestrzeń rządzącą się własnymi, niepisanymi prawami i odnajduje pojedyncze osoby, zwierzęta definiując na nowo ich intymność. Ważna dla klimatu jego fotografii jest rola światła. Fotograf zatrzymuje w kadrze życie po zmroku; sceny wyłaniają się dzięki sztucznemu oświetleniu, które niejako steruje na co dzień naszym wzrokiem, doświetlając tylko wybrane przestrzenie i zdarzenia. Ujęcia w fotografii Grocholskiego są proste, w sposób dosłowny, bardzo rzeczywisty ukazują zobaczony, miejski krajobraz. W prostocie kardów tkwi ich siła; fotoreporter uzyskał efekt wyciszenia i dał możliwość kontemplacji tych, na co dzień nieatrakcyjnych estetycznie miejsc. Fotografia Grocholskiego odkrywa na nowo codzienność blokowiska.




Ania9

sobota, 26 listopada 2011

RENESANS




   Renesans z franc. oznacza reneisance, czyli powtórne narodziny. Terminem tym nazywamy okres w historii idei, sztuki i literatury, trwający od XIV do XVI wieku. W polskim języku ten okres przyjął nazwę ,,odrodzenie". Myśl renesansowa narodziła się we Włoszech, a w Polsce pojawiła się wraz ze wstąpieniem na tron Zygmunta Starego, który był głównym protektorem artystów, a ośrodkiem nowego kierunku zastał Kraków.
   Jedną z głównych cech architektury renesansu w Polsce było tworzenie harmonijnych i uporządkowanych budowli. Twórcy, aby to uzyskać wykorzystywali  antyczne rozwiązania odwołujące się do operowania kolumnami oraz belkowaniem. Do tradycji starożytnej nawiązywały także wznoszone z wielkim upodobaniem, odrodzeniowe łuki tryumfalne oraz portyki, czyli pewnego rodzaju obejścia kolumnowe wokół głównego wejścia.

   Analogicznie rzecz się miała z ozdobami. W renesansie dominują więc znane z twórczości antycznej: liść akantu, wieniec, czy rozeta. Również elementy budowli były zdobione ornamentyką roślinną, czy geometryczną, głównie wokół drzwi i okien. Nierzadko także, renesansowi twórcy używali boniowania, czyli obkładania  dolnej części muru, płytami wykonanymi z kamienia.
Jeśli chodzi o materiały konstrukcyjne to podstaw był kamień, cegła oraz w mniejszym już stopniu drewno. Twórcy zrezygnowali  z ostrych sklepień, na rzecz powrotu do sklepień krzyżowych , bez-żebrowych, typu rzymskiego. Renesansowe okna były zwane rozetami i były stosunkowo duże, lecz umieszczane lekko w głębi ścian.

Pośród wielu form architektonicznych , w renesansie największą popularnością cieszyły się: pałace, wille podmiejskie oraz fortyfikowane posiadłości. W ramach budownictwa sakralnego na uwagę zasługują renesansowe kopuły oraz kaplice wznoszone na centralnym planie ( przykładem może być Kaplica Zygmuntowska).  
Z kolei w budownictwie miejskim, styl odrodzeniowy przyjęły ratusze, giełdy, czy sukiennice. Wznosząc odrodzeniowe budowle, architekci posługiwali się takimi elementami konstrukcyjnymi jak: łuki półkoliste, kolumny, boniowanie oraz rustyka, czyli kamieniarskie, dekoracyjne opracowanie okładziny ściennej. Zabudowania zamkowe, czy warowne, były wznoszone na planie prostokąta lub kwadratu. Wnętrza renesansowych budowli były zdobione różnymi meblami a także były wieszane arrasy.


Poza tym w Polsce dużą popularnością cieszyły się attyki, czyli rodzaje ścianek lub balustrad, wieńczących elewację budowli.
Warto wspomnieć o tym iż w tym okresie nastąpił duży rozwój urbanistyki. Miasta powstawały w oparciu o regularny plan geometryczny. Pałace budowane w ten sposób , aby cztery skrzydła budowli były rozmieszczone wokół centralnego dziedzińca, w środku zaś pozostawał pusty sześcian. 
Bliżej wieku XVI, czyli u schyłku tej epoki, cechy odrodzenia przybierały coraz wyraźniejsze cechy manieryzmu, czyli następowało powolne zrywanie z wszechobecną w renesansie zasadą uporządkowania, ładu i harmonii poprzez znaczną dowolność kompozycji układów, widoczną w ornamentyce o skomplikowanych , bogatych i efektownych zestawieniach.

Martyna 14

środa, 23 listopada 2011

"Gardzienice" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Pokazy spektakli absolwentów Akademii Praktyk Teatralnych "Ifigenia Cygańska" i "Odyseja" oraz warszawska premiera spektaklu "Ifigenia w T..." zaplanowano w ramach czwartej rezydencji Teatru Gardzienice w Warszawie. Tym razem teatr gości w Teatrze Powszechnym.

 23(środa) i 24(czwartek) listopada publiczności zaprezentowane zostaną spektakle "Ifigenia Cygańska" i "Odyseja". W piątek na deskach Teatru Powszechnego odbędzie się pokaz  "Ifigenii w T..." w reż. Włodzimierza Staniewskiego. Spektakl zostanie też pokazany w sobotę i w niedzielę.  Szef Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" Włodzimierz Staniewski zwrócił uwagę podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, że spektakle "Ifigenia Cygańska" i "Odyseja" przypominają trochę starożytny dramat satyrowy, grecką odmianę komedii.

Z kolei "Ifigenia w T..." to - jak mówił Staniewski - przedstawienie o Polsce i Europie współczesnej. Ifigenia to jedna z postaci mitologii greckiej. Była ona córką Agamemnona i Klitajmestry. Jako młoda dziewczyna miała być złożona przez ojca w Aulidzie bogini Artemidzie w ofierze, aby wyprosić wiatr dla greckich okrętów płynących pod Troję. Artemida nie dopuściła do zabicia Ifigenii i zabrała ją do swojej świątyni w Taurydzie, gdzie córka Agamemnona została kapłanką. W Ifigenii zakochuje się król Taurów - Toas. Do Taurydy przybywają brat Ifigenii Orestes ze swoim towarzyszem Pyladesem, aby wykraść cudowny posąg bogini Artemidy, gdyż - jak mówi wyrocznia - dzięki temu Orestes zazna spokoju po zbrodni zabójstwa matki. Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice", założony przez Staniewskiego w 1977 r., to jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. "Gardzienice" występowały na całym świecie, na prestiżowych festiwalach i scenach np. w Wielkiej Brytanii, USA, Rosji i Korei.

 "Nawiązujemy do tego, gdzie jesteśmy po 10 kwietnia 2010 r., mówimy o barbarzyńcach - czyli w jakimś stopniu o nas. O tym, o czym Wolter pisał w listach do Katarzyny Wielkiej: że trzeba założyć cugle +barbarzyńcom spod wezwania czarnej madonny+. Jak wiadomo, Wolter był antypolski. Przedstawienie to zawiera dużą ilość wstawek, które sytuują je na Krakowskim Przedmieściu nad Wisłą" - opowiadał.

Źródło:

http://wyborcza.pl       

www.chillizet.pl

Kamila18

 

wtorek, 22 listopada 2011

Kulturalnie z 3e !!!!!!

Witam,

W poniedziałek 21.11.2011r. ruszyliśmy z promocją naszego Bloga w LO im. H.Sienkiewicza.. Założeniem kampanii było zachęcenie nauczycieli oraz uczniów do odwiedzenia Nas w sieci i podziwianiem Naszej pracy włożonej w wykonanie. Każdy z Nas poświęcił swój czas na tworzenie czegoś nowego i nietypowego.

Jednak spotkaliśmy się z dość przykrą sytuacją mam tu na myśli zniszenie ulotek promujących oraz ręcznie wykonanego Plakatu...

Jak widać sprawcy nie pozostają anonimowi...

Pozdrawiamy Redaktorzy!!!!



STOP PRZEMOCY-nie jesteś sam

Dnia 4 listopada 2011 roku wręczono nagrody za  I Gminny Konkurs Plastyczny pod hasłem „Stop przemocy – nie jesteś sam”. Zorganizowany on został przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński.
- Otrzymaliśmy bardzo dużo ciekawych prac. Nie ukrywam że mieliśmy dylemat z wyborem najlepszych. Ostatecznie Komisja konkursowa składająca się z członków Zespołu Interdyscyplinarnego we współpracy z Barbarą Pataj – plastykiem z SCKiS „Zamek” zadecydowała przyznać trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia – powiedziała Laurencja Piasecka – przewodnicząca Zespołu.
Pierwsze miejsce zdobyła Izabela Rogowska (klasa3e). Jej praca zgodnie z zapisem w regulaminie konkursu, zostanie wykorzystana na plakacie promującym działania Zespołu Interdyscyplinarnego.
DSC_0923
DSC_1029
Drugie miejsce przyznano Agnieszce Nowak, a trzecie Dominice Sokołowskiej. Wyróżnieniami uhonorowano Weronikę Cender, Karolinę Erbel i Jakuba Podsiadłego. Dyplomy i nagrody laureatom wręczyli: Irena Świątkiewicz – Woda – przewodnicząca Gminnej Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, Jadwiga Kopycka – kierownik Miejskiego Centrum Informacji, Laurencja Piasecka – przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Bolesław Boruszewski – Główny specjalista ds. organizacyjno-prawnych i nadzoru Urzędu Miejskiego.

Źródło:
szydlowiec.pl

Milena17