wtorek, 25 października 2011

"Polityka i etyka". Tej wystawy nie można przegapić

Tylko do 20 listopada trwa najważniejszy z tegorocznych pokazów w Muzeum Sztuki Współczesnej. Wystawę "Polityka i etyka" powinni obejrzeć przede wszystkim uczniowie, dla których placówka przygotowała lekcje muzealne z przewodnikiem

Wystawa "Polityka i etyka" została przygotowana jako program edukacyjny, który może być wykorzystywany na lekcjach wiedzy o kulturze, historii lub języka polskiego, przy omawianiu okresu II połowy XX wieku, czyli historii najnowszej. Wystawa przybliża młodzieży obraz kraju w czasach PRL-u, zmieniającą się rzeczywistość społeczną i polityczną, najważniejsze wydarzenia polityczne, a także momenty buntu przeciwko władzy. Ukazana na niej historia zaczyna się na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, od narzuconego twórcom przez władze socrealizmu i pierwszego buntu młodych artystów pokazujących swoje prace na wystawie w warszawskim Arsenale w 1955 r. Przypomniane są - poprzez dzieła sztuki - wydarzenia roku 1968, 1970, 1976. Dzieła pokazują życie w epoce władzy Edwarda Gierka, potem lata 1980-81 oraz lata stanu wojennego. Kronikarzem wydarzeń, ukazującym obraz życia zwykłych ludzi, ale też wydarzeń politycznych, był malarz Edward Dwurnik. W kolekcji radomskiej są jego znakomite i ważne obrazy ("Radomski Czerwiec '76" z 1978 r., "Iluminacja" 1980, "Bogurodzica" 1981) i rysunki (m.in. cykl "Robotnicy" 1980-82). Zwracają uwagę obrazy, grafiki i rysunki z czasu stanu wojennego, a także metaforyczne przedstawienia sytuacji ustrojowych przemian lat 1988-92. Dzieła podejmują też inne tematy, wiążące się z polityką i etyką, jak sytuacja kobiet, zbrodnie ludzi białej rasy na innych kontynentach czy też odpowiedzialność ludzi za cierpienie zwierząt.

Jeszcze jest możliwość zorganizowania na wystawie lekcji. Wszystkie grupy zgłoszone wcześniej na uzgodniony termin będą oprowadzane przez przewodnika. Cena biletu ulgowego to 4 zł.
Dla tych, którzy zwiedzają ją indywidualnie, przygotowany jest tekst przewodnika. W niedzielę wstęp bezpłatny.
20 listopada planowany jest finisaż. O godz. 12 odbędzie się spotkanie na wystawie i rozmowy o niej z zaproszonymi gośćmi.
* Mieczysław Szewczuk jest kierownikiem Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz