Lista krajów, o których niewiele wiemy jest na pewno niezwykle długa, tak samo jak tych, których się obawiamy i uważamy za siedlisko pewnego zła. Jednak rośnie też lista tych, o których chcąc nie chcąc musimy się dowiedzieć więcej, choćby ze względu na silną obecność naszego rządu w rejonie, na zobowiązania polityczne, ale także na to, że coraz więcej obcokrajowców odwiedza nasz kraj i coraz więcej postanawia w nim zamieszkać. Najlepiej dowiadywać się o nich jednak nie tylko z mediów i to wtedy, kiedy zdarzy się jakaś katastrofa, ale przez sztukę i rozmowy z pochodzącymi stamtąd ludźmi.
Miejscem, które kojarzy się z niebezpieczeństwem, biedą, zagrożeniem terrorystycznym i najbardziej niepewną sytuacją z możliwych jest niewątpliwie Afganistan. Nie zamierzam oczywiście twierdzić, że wszystkie ostrzeżenia to bzdury, a Afganistan to turystyczny raj. Jednak, żeby coś zrozumieć, odrzucić lub zmienić należy poznać to głębiej. Przecież ten kraj to nie tylko Talibowie!
Problemy rejonu są coraz bardziej dostrzegalne i nie da się ich zignorować. Dlatego też w Warszawie pojawiają się coraz częściej mniejsze i większe inicjatywy mające na celu przybliżyć ten kraj zarówno od strony polityki i gospodarki jak i kultury. W nadchodzącym tygodniu odbędą się dwie rożne imprezy poświęcone właśnie Afganistanowi.
Pierwsza z propozycji to wieczór "Afganistan – tanecznie i muzycznie", który odbędzie się w Klubie Podróżnik 25 października. W podróż do tego zakątka zabierze nas tancerka Aleksandra "Apsara" Kilczewska, która najpierw opowie gościom o specyfice tradycyjnych tańców afgańskich oraz o ich źródłach, a następnie poprowadzi warsztaty zakończone pokazem kilku tradycyjnych tańców afgańskich: herati, baluczi, oraz afgańsko-indyjskiego. Wszystko to oczywiście przy wtórach etnicznej muzyki.
Druga propozycja dotycząca tego rejonu to już polityczna konferencja na temat bezpieczeństwa w regionie: Pierwsze Trójstronne Afgańsko-Polsko-Amerykańskie Forum Analityczne organizowane przez Ambasadę USA oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Odbędzie się ono również 25 października o godz. 9:00 w siedzibie Instytutu na ul. Wareckiej 1a. Wstęp jest bezpłatny, więc zainteresowani tematyką afgańską, dalszym rozwojem tego kraju i tym jaki wpływ na kulturę, emigrację i turystykę będą miały decyzje dotyczące bezpieczeństwa i problemów ekonomicznych mogą stawić się, posłuchać i wziąć udział w dyskusji. Tym bardziej, że udział potwierdzili przedstawiciele wszystkich trzech rządów. Po tak intensywnym społeczno-politycznym forum można udać się prosto na pokaz tańca i spędzić w ten sposób cały afgański dzień (bez terrorystów).
iza13
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz