niedziela, 4 grudnia 2011

"Raj nieutracony, czyli o ogrodach"

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wystawę pod hasłem "Raj nieutracony, czyli o ogrodach". Wystawa będzie udostępniana dla widzów od 16 grudnia 2011 roku aż do 26 lutego 2012 roku.




"Raj nieutracony, czyli o ogrodach" to wystawa ukazująca rolę ogrodów w kulturze europejskiej w ujęciu estetycznym i filozoficznym – począwszy od wyobrażeń rajskiego ogrodu, poprzez ogrody jako miejsca szczególne, aż po wyjaśnienie symboliki ogrodu i jego elementów.

Równocześnie wystawa ma na celu przybliżenie zjawiska śląskiej i polskiej plastyki nieprofesjonalnej, charakterystycznego ale bardzo złożonego elementu kultury egalitarnej, obejmującego między innymi sztukę naiwną, sztukę intuicyjną jak i outsider ar. Zjawiska, którym zainteresowanie przechodzi obecnie swój renesans.


Służący za kanwę wystawy ogród w tradycji i zbiorowej wyobraźni odbierany jest jako miejsce magiczne, miejsce będące zarazem kolebką rodzaju ludzkiego, jak i obiecaną arkadią. Nic zatem dziwnego, że jako tak pojęta przestrzeń metafizyczna posiada bogatą symbolikę odnoszącą się do bardzo wielu obszarów ludzkiego życia i tożsamą w wielu kulturach. Od tysiącleci ogród wpisany jest w historię człowieka i niemalże wszystkich dziedzin jego życia – od literatury, muzyki i sztuk plastycznych, po rzeczywistość dnia codziennego. Rozbudza także wyobraźnię i często staje się tematem dzieł plastycznych.

Scenariusz wystawy oparty został przede wszystkim na prezentacji najbardziej znanych twórców samorodnych, zarówno tych związanych ze Śląskiem, jak i najciekawszych autorów reprezentujących inne regiony Polski. Pokazane zostaną zatem inspirowane zainteresowaniami teozoficznymi ogrody wyobraźni urodzonego w Katowicach, a zmarłego w Bydgoszczy Teofila Ociepki, przepełnione symboliką dalekiego wschodu ogrody miłości Erwina Sówki, którego twórczość znana jest i ceniona zarówno w Polsce jak i zagranicą. Ponadto pokazany będzie ujęty w bajkowej stylizacji cykl ogrodów przepełniony symboliką o głębokiej wymowie filozoficznej, których autorem jest najwybitniejszy polski grafik intuicyjny – Jan Nowak. Nie zabraknie także przedstawień ogrodów przydomowych, miedzy innymi tych charakterystycznych dla katowickiego osiedla Giszowiec, które zgodnie z zamierzeniem projektantów już na początku XX wieku spełniało postulaty architektonicznego „miasta-ogrodu”, a którego niezrównanym dokumentalistą był mieszkający tam malarz Ewald Gawlik. Innym ciekawym elementem wystawy będzie prezentacja zjawiska powoli zanikającego, a mianowicie ogródków działkowych. O ogrodzie jako miejscu świętym, miejscu spotkania z bogiem, miejscu objawień opowiadać będą między innymi obrazy Marka Idziaszka (mistrza malarstwa na szkle) i Marianny Wiśnios. Wystawa ta jednak nie byłaby pełna, gdyby nie prezentowała prac najsłynniejszego polskiego piewcy ogrodów – Bazylego Albiczuka mieszkającego Dąbrowicy Małej koło Białej Podlaskiej. Człowieka rozmiłowanego w ogrodach i tworzącego je zarówno na płótnach, jak i wokół swojego domu.

Mamy nadzieję, że ukazując fenomen ogrodu, odnosząc się zarówno do jego archetypu, jak i jego roli w życiu człowieka przez pryzmat wyobraźni twórców posługujących się często odmienną od sztuki wysokiej estetyką, uda nam się rozbudzić zarówno zainteresowanie bogactwem zjawiska plastyki nieprofesjonalnej w Polsce, jak i skłonić do zadumy nad pięknem otaczającej nas przyrody. 

Organizator Muzeum Śląskie w Katowicach

Wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.


http://wystawy.gdzieco.pl/Katowice/2011/Wystawa-Raj-nieutracony-czyli-o-ogrodach




Kinga1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz