niedziela, 4 grudnia 2011

Ensemble Micrologus czyli bożonarodzeniowa muzyka średniowiecza


Ensemble Micrologus
Ensemble Micrologus


Jeden z najsłynniejszych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki średniowiecznej – Ensemble Micrologus wystąpi w Polsce na Festiwalu Actus Humanus w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają w czwartek 15 grudnia w Kościele św. Brygidy o godz. 20.

Włoska formacja, gwiazda najważniejszych festiwali muzyki dawnej na świecie, przedstawi niezwykły program In Festa Nativitatis, złożony z bożonarodzeniowych utworów średniowiecza, w tym także pochodzących  z najstarszego XIII-wiecznego laudariusza z Cortony.
Ensemble Micrologus założony został w 1984 roku we Włoszech przez Patrizię Bovi, Adolfa Broegga, Goffreda Degliesposti’ego i Gabrielę Russo. Szybko stał się znany w świecie z doskonałych interpretacji muzyki religijnej i świeckie, obejmującej repertuar od XII do XVI wieku. Artyści występują w najsłynniejszych salach koncertowych, nagrywają dla najbardziej prestiżowych wytwórni, m.in. Opus111, Naive i ZigZag. Wiele z ich albumów nagrodzonych zostało nagrodami fonograficznymi (m.in. Record of the Year – Goldberg Magazine, Diapason d’Or de l’Annee – dwukrotnie w 1996 i 1999 roku za albumy „Landini e la Musica Fiorentina“ i „Alla Napolitana“). Każdy z członków zespołu to nie tylko muzyk, ale i prawdziwy odkrywca dawnych dźwięków. Współzałożycielką Ensemble Micrologus jest urodzona w Asyżu wokalistka, instrumentalistka, muzykolog i specjalistka od notacji średniowiecznych – Patrizia Bovi. Artystka, prócz szerokiej działalności koncertowej, współpracuje z Fondazione Royaumont w Paryżu, Uniwersytetem w Saint-Denis i Uniwersytetem Fryderyka II w Neapolu, przygotowując międzynarodowe projekty nauczania muzyki średniowiecznej. Prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie, zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych.
Na Festiwalu Actus Humanus zespół wystąpi z oryginalnym instrumentarium, w składzie: Patrizia Bovi (śpiew, harfa, trąba średniowieczna), Goffredo Degli Esposti (zampogna, flauto bicalamo, cennamella, flet), Gabriele Russo – viola, ribeca, trąba średniowieczna, cennamella), Mauro Borgioni (śpiew, talerze) oraz Enea Sorini (śpiew, naccaroni, dzwonki). Towarzyszyć im będzie słynny włoski aktor i śpiewak – Pino de Vittorio, członek Cappella Della Pieta de’Turchini, z którą wykonuje dzieła epoki renesansu i baroku. Wspólnie zaprezentują specjalny program In Festa Nativitatis złożony ze średniowiecznych utworów bożonarodzeniowych.
Podczas koncertu zabrzmią pieśni religijne, tzw. Lauda, tworzone we Włoszech w XIII-XIV wieku. Te utwory, to niezwykłe zjawisko na mapie średniowiecznej kultury muzycznej – związane z tematyką religijną nie należały bowiem do liturgii kościoła. Ponadto, prócz tekstów łacińskich wykorzystywały wersety w języku ojczystym i były przeznaczone do powszechnego użytku. Powstanie laud historycy wiązą z misjonarską działalnością zakonów żebrzących, głównie dominikanów i franciszkanów, we Włoszech. Utwory te były tak popularne w średniowieczu, że spowodowały powstanie licznych bractw śpiewaczych, tzw. Laudesi, które z czasem przekształciły się w profesjonalne zespoły. Ich muzyka czerpała z wielu źródeł – zarówno kościelnych, jak i świeckich, biorąc z nich to co najlepsze. W laudach pobrzmiewają echa świeckich ballat, kunsztownych chant, piosenki trubadurów i hymniczne pieśni kościelne.
Wśród utworów, które zaprezentuje w Gdańsku Ensemble Micrologus znajdą się zabytkowe dzieła z legendarnego XII-wiecznego laudariusza z Cortony, należącego do bractwa Confraternita di Santa Maria delleLaude działającego przy kościele św. Franciszka w Cortonie. To najstarszy tego rodzaju zabytek – muzyczny unikat w skali światowej. 
Źródło:onet.kultura
Sylwia5 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz